Pravosuđe, ovrhe, naročito nezakonite ovrhe rak rana su hrvatskog društva. Stranka u postupku, laik, lako se zaplete u mora nepoznatih propisa i zakona. Da bi se u njima čovjek snašao, nužno je poznavati osnovne temelje. Ovdje ćete pronaći određene smjernice uz konkretne predloške tužbi, žalbi, prijedloga, podnesaka, prigovora....
ponedjeljak, 14. ožujka 2016.
nedjelja, 13. ožujka 2016.
nedjelja, 6. ožujka 2016.
PRIJEDLOG ZA ZABILJEŽBU SPORA U ZEMLJIŠNIM KNJIGAMA (primjer)
OPĆINSKI SUD U ____________________________
ZEMLJIŠNO KNJIŽNI ODJEL
PREDLAGATELJ: (podaci o tužitelju/predlagatelju zabilježbe) __________________________, OIB; _______________________
PROTUSTRANKA: (podaci o vlasniku nekretnine)
PRIJEDLOG ZA ZABILJEŽBU
SPORA
radi
zabilježbe spora na
nekretnini upisanoj u z.k. ul. ______
k.o. _______, k.č. br. ________, u naravi (prepisati sve podatke iz zemljišnih knjiga po
etažama
(ako nema etaža prepisati podatke iz zemljišnih knjiga za nekretninu - predmet spora)
1. ETAŽA ___________u naravi sprema smještena na jugozapadnu površinu
suterena objekta, označeno zelenom bojom i slovom A ukupne netto korisne
površine ________ m2
2. ETAŽA ___________u naravi dvosobni stan smješten na
zapadnoj površini niskog prizemlja objekta označen svjetlosmeđom bojom i slovom
B ukupne netto površine _________ m2 koji se sastoji od kuhinje, kupaonice, dvije
sobe i WC-a te pripadajuće nenatkrivene terase površine ___________ m2 (____________m2) što
čini ukupnu površinu __________ m2(________m2)
3. ETAŽA _______________ u naravi jednosobni stan smješten
na istočnoj površini visokog prizemlja objekta,označen plavom bojom i slovom C,
ukupne netto korisne površine ___________m2, a koji se sastoji od kuhinje i dnevnog
boravka, kupaonice i sobe
4. ETAŽA _____________ u naravi dvosobni stan smješten na
zapadnoj površini visokog prizemlja objekta, označen ljubičastom bojom i slovom
D, ukupne netto korisne površine __________ m2, a koji se sastoji od hodnika, dvije
sobe, kuhinje i dnevnog boravka i kupaonice, te pripadajuće nenatkrivene terase
površine ___________ m2 (___________ m2), što čini ukupnu površinu od ___________ m2 (______________ m2)
sve upisano u z.k. ul. _____________
k.o. _________ u list A kao kuća i dvorište sagrađeni na katastarskoj čestici
_____________k.o. __________, ukupne površine __________m2, koji suvlasnički
dijelovi su povezani temeljem odredaba članka 68. i 370. st. 4. Zakona o
vlasništvu i drugim stvarnim pravima (NN 91/96) sa vlasništvom posebnih
dijelova nekretnine
I Predlagatelj je podnio
tužbu koja se vodi pred Općinskim sudom u _______________, a radi ništetnosti i
uspostave prijašnjeg zemljišno knjižnog stanja. Kako su Zakonom o zemljišnim
knjigama nedvojbeno opisani slučajevi u kojima se na nekretninama bilježi
zabilježba spora, a što obuhvaća i predmetna tužba, to predlagatelj predlažu zabilježbu spora na predmetnoj nekretnini do
okončanja spora po priloženoj tužbi.
Prilog; preslika tužbe
U _________________________ PREDLAGATELJ
______________________
PRIJEDLOG OVRŠENIKA ZA ODGODU OVRHE (NELEGALNE AUSTRIJSKE ZADRUGE I NELEGALNI KREDITNI UREDI)
OPĆINSKI GRAĐANSKI SUD U _____________
Posl. Br. _____________
OVRHOVODITELJ: Raiffaisenbank St. Stefan-Jagersberg-Wolfsbergegen Austrija (ili druga)
Ovršenik: _____________________________________________
PRIJEDLOG OVRŠENIKA
ZA ODGODU OVRHE
Pred naslovnim sudom vodi se ovršni postupak broj gornji. Tijekom ovršnog postupka, ovršenik je predao u spis dokaz o podnešenoj Tužbi radi proglašenja Ugovora o kreditu ništetnim (Tužba podnesena dana ________________ godine). Protiv ovrhovoditelja u ovoj pravnoj stvari Raiffaisenbank ___________________________________________________________ im _______________, podnešena je od strane ovršenika i kaznena prijava na okolnost da se radi o pravnoj osobi koja je nelegitimno i nelegalno na području Republike Hrvatske ugovarala i sklapala Ugovore o kreditu, te na protupravan način isplaćivala novac. Za opisane radnje Raiffaisenbank _____________________ Austrija nije imala potrebna ovlaštenja za obavljanje poslovne djelatnosti kreditiranja na području Republike Hrvatske, a nije imala niti otvorenu podružnicu kako je to Zakonom o trgovačkim društvima propisano.
Na navedene nedostatke, kao i na ništetnost pojedinih pravnih radnji na kojima se temelji ovrha, sud je dužan paziti po službenoj dužnosti stoga je ovršni sud bio dužan utvrditi činjenicu da ovrhovoditelj Raiifaisenbank st. Stefan Jagerberg ovrhu provodi na temelju ništetnog Ugovora o kreditu i ništetnih javnobilježničkih akata, kao što je niže, u nastavku ovog Prijedloga navedeno.
Pravne osobe/financijske ustanove zajedničkog naziva Raiffeisenbank i Raiffeisenlandsbank u Republici Hrvatskoj trebale su poslovati, obavljati djelatnost sukladno odredbama hrvatskih propisa, a što je u ovom slučaju nadležna zakonska regulativa Zakon o bankama i Zakon o kreditnim ustanovama, uz primjenu Zakona o deviznom poslovanju i Zakona o zabrani i sprječavanju obavljanja neregistrirane djelatnosti. Budući da isti nije zadobio dozvolu niti je tražio dozvolu/suglasnost za obavljanje poslovanja svoje djelatnosti u Republici Hrvatskoj, a sve kako bi mogao osnovati podružnicu, isti je nesporno radio protuzakonito. Protuzakonitost, odnosno postupanje suprotno odredbama zakona/propisa Republike Hrvatske uzrokuje ništetnost ex tunc, a samim time poništavanje predmetnih pravnih radnji, ugovora, akata, itd, koje se prema sudskoj praksi, odlukama Ustavnog suda RH, ne samo da smatraju ništetnima, već i nepostojećima, s obzirom na nedostatak pravnog legitimiteta ovrhovoditelja na području Republike Hrvatske, kao i na činjenicu da su ugovori kod javnog bilježnika ovjereni i solemnizirani bez prisusustva druge ugovorne strane i bez potrebne nadovjere (legalizacije javnobilježničkog akta sklopljenog sa stranom osobom).
Ovrhovoditelj nije radio, obavljao poslovnu djelatnost sukladno zakonima, te je uzrokovao ništetnost ugovora i poslovanja. Samim time nije niti bio ovlašten provoditi ovrhu na području Republike Hrvatske na temelju ništetnih i nelegalnih javnobilježničkih akata koji prema tome, po načelu legaliteta (bez Apostilla) nisu imali niti svojstvo ovršnosti.
Ovršenik ističe – „da se osporenim pojedinačnim aktima, ugovorima i javnobilježničkim aktima protiv kojih je ovršenik ustao tužbom, grubo vrijeđaju i ustavna prava ovršenika“. „U Republici Hrvatskoj zakoni moraju biti u suglasnosti s Ustavom, a ostali propisi i sa zakonom. Svatko je dužan držati se Ustava i prava i poštivati pravni poredak Republike Hrvatske.“ (Član 5. Ustava RH).
Budući da za vrijeme poslovanja Raiffaisenbank st. Stefan-Jagerberg-Wolsbergegen Austrija, nije imao odobrenje, dozvolu Hrvatske narodne banke za davanje kredita na području Republike Hrvatske, niti je imao registriranu podružnicu upisanu u Sudski registar Republike Hrvatske, isti nije ni mogao postupati kao kreditor, te je ugovor o kreditu ništetan, javnobilježnički akt je ništetan, odnosno isti ne polučuje pravni učinak. Kako isti ne polučuje pravni učinak, tada ugovor o kreditu i javnobilježnički akt po sili zakona nestaje, poništava se. Samim tim, obzirom na ništetnost od trenutka nastajanja Ugovora o kreditu i javnobilježničkog akta, ništetne su i poništavaju se i sve kasnije provedene radnje.
Samim time je i vođenje ovog ovršnog postupka nezakonito, a sve provedene pravne radnje ništetne, kao i ugovor o kreditu sklopljen sa vjerovnikom Raiffeisenbank St. _______________________________________Austrija koji nije imao aktivnu legitimaciju za kreditiranje na području Republike Hrvatske niti za vođenje ovršnog postupka, , pa se slijedom istog cjelokupni ovršni postupak vodi temeljem ništetnog ugovora, i nepostojećeg javnobilježničkog akta (druga strana nije sudjevala u potpisu i ovjeri (solemnizaciji) isprava.) Dakle, isprava na temelju koje je donešeno Rješenje o ovrsi nije ovršna isprava/iz predmetnog razloga ništetnosti posla i samim time ugovora, slijedom istog ništetna isprava i ništetni posao ne mogu steći ovršnost, tuženik na temelju ništetnosti ne može tražiti ovrhu predmetnim ugovorom i aktom, i na temelju pravnog posla koji nije legaliziran, a kao posljedica toga nisu ispunjeni uvjeti za vođenje ovršnog postupka, a to je valjanost posla na temelju kojeg je provedena ovrha.
Sam javni bilježnik koji je sačinio predmetnu ovršnu ispravu i izovjeravao svu potrebitu dokumentaciju, bio je u obvezi provjeriti i utvrditi je li tuženik u posjedu predmetne suglasnosti HNB-a odnosno je li od strane tuženika u Republici Hrvatskoj osnovana podružnica, a isto tako i Naslovni sud, morao je paziti na ništetnost pravnih akata na kojima se temelji ovršni postupak po službenoj dužnosti.
Također je i ovršni sud trebao u trenutku pokretanja ovršnog postupka utvrditi postojanje predmetne potvrde/suglasnosti – Apostille, budući je predmetna suglasnost osnov za valjanost, provedbu ovrhe. Sud i javni bilježnik propustili su to učiniti.
Slijedom rečenog ugovori i akti protivni Zakonu i Ustavu Republike Hrvatske ne proizvode pravni učinak, niti mogu biti temelj i osnov ovršnog postupka, budući se ovršni postupak nije smio niti voditi iz gore navedenih žalbenih razloga. Sud predmetne činjenice treba uzeti u obzir po službenoj dužnosti.
Nezakonite i neustavne akte niti ne treba posebno utvrđivati ništetnim, isti su već ništetni činjenicom da su sastavljeni izvan zakona i propisa RH, pa se dakle ni na koji način ne mogu legalizirati i proglasiti valjanim, jer ono što nije po Zakonu i Ustavu RH, niti ne postoji, i nema pravni učinak. (Ustavni sud RH).
U novo donešenim Izmjenama i Dopunama Zakona o potrošačkom kreditiranju (»Narodne novine«, br. 75/09., 112/12., 143/13., 147/13., 9/15. i 78/15.) iza članka 19. dodaje se glava IV.a naslovi iznad članaka i članci 19.a do 19.i te glava IV.b i članci 19.j do 19.l koji u čl. 19. glasi: „(1) Ako je ugovor o kreditu sklopio vjerovnik, odnosno kreditni posrednik koji nema odobrenje za pružanje usluga potrošačkog kreditiranja, odnosno za posredovanje pri potrošačkom kreditiranju, ugovor je ništetan. Zakon je objavljen u Narodnim novinama broj 102 dana 22. rujna 2015. godine i stupa na snagu dana 30. rujna 2015. godine.
Člankom 19.k. istog Zakona navedeno je „(1) Ako se radi ostvarenja tražbine iz ugovora o kreditu s međunarodnim obilježjem vodi ovršni postupak protiv potrošača koji je podnio tužbu radi utvrđenja ništetnosti, sud će, na prijedlog ovršenika, odgoditi ovrhu do pravomoćnog okončanja postupka radi utvrđenja ništetnosti, ne ispitujući postojanje drugih zakonom propisanih pretpostavki o odgodi ovrhe na prijedlog ovršenika. (2) U slučaju iz stavka 1. ovoga članka ovrhovoditelj ne može uvjetovati odgodu ovrhe davanjem jamčevine. (3) Prijedlog za odgodu ovrhe prema ovom Zakonu potrošač kao ovršenik može zatražiti neovisno od toga je li podnio prijedlog za odgodu ovrhe u ovršnom postupku koji je u tijeku na dan stupanja na snagu ovoga Zakona.
Dakle, i samim Zakonom o potrošačkom kreditiranju, kao i drugim pozitivnim propisima u Republici Hrvatskoj, utvrđeno je da ovrhovoditelj nije imao aktivnu niti inu drugu legitimaciju za vođenje bilo kakvih ovršnih postupaka na području Republike Hrvatske, i to na temelju ništetnih i nepostojećih, protuzakonitih i protuustavnih akata, pa je samim time i ovrha broj Ovr _________ u cijelosti ništetna. Ugovori i akti koji su protivni Zakonu i Ustavu Republike Hrvatske, ništetni su ex tunc, tj. od dana njihovog nastajanja, pa su samim time i ništetne sve kasnije provedene radnje koje se temelje na takvim ništetnim i nepostojećim aktima.
Dana 01. rujna 2014. godine stupio je na snagu i Zakon o izmjenama i dopunama Ovršnog zakona („Narodne novine“ broj 93/14 u daljnjem tekstu ZOIDOZ-a) Odredbom članka 32. toga zakona izmijenjena je i dopunjena odredba članka 65. Ovršnog zakona (Narodne novine broj 112/12, 25/13 u daljnjem tekstu OZ) kojim je propisana odgoda ovrhe na prijedlog ovršenika i to na način da su dodane nove točke 9. i 10. Točkom 10. stavak 1. navedenog članka propisano je da sud može u potpunosti ili djelomice odgoditi ovrhu ako se vodi kazneni postupak po službenoj dužnosti u vezi s tražbinom zbog čijeg se prisilnog ostvarenja vodi ovršni postupak. Ovršenik je osim tužbe radi utvrđenja ništetnosti ugovora o kreditu i stavljanja izvan snage javnobilježničkog akta podnio i kaznenu prijavu protiv ovrhovoditelja Raiffaisenbank St. ______________________Austrija , i to u Hrvatskoj i u Republici Austriji, te stoga ispunjava uvjete propisane čl. 65. st. 10 – o odgodi ovrhe do okončanja kaznenog postupka, odnosno do okončanja postupka radi utvrđenja ništetnosti ugovora o kreditu, javnobilježničkog akta i provedenih pravnih radnji.
Ovršnim zakonom čl. 65. st. 1. propisano je da na prijedlog ovršenika sud može donijeti Rješenje o odgodi ovrhe ako ovršenik učini vjerojatnim da bi provedbom ovrhe trpio nenadoknadivu ili teško nadoknadivu štetu, ili ako učini vjerojatnim da je to potrebno da bi se spriječilo nasilje, u potpunosti ili djelomice odgoditi ovrhu. Sabor RH je dana 22. rujna 2015. godine jednoglasno usvojio Izmjene i dopune Zakona o potrošačkom kreditiranju kojim je u zakon ugrađena odredba o ništetnosti pravnih radnji sklopljenih sa svim kreditnim institucijama koje nisu imale ovlaštenje za poslovanje na području Republike Hrvatske, ili sa kreditnim posrednicima. Istovremeno je izglasao i odredbu o obvezi odgode ovrhe do donošenja presude o ništetnosti pred nadležnim sudovima. (Izmjene i Dopune Zakona o potrošačkom kreditiranju (»Narodne novine«, br. 75/09., 112/12., 143/13., 147/13., 9/15. i 78/15.). Zakon je objavljen u Narodnim novinama broj 102 dana 22. rujna 2015. godine i stupa na snagu dana 30. rujna 2015. godine.
Članak 70. OZ-a (NN 93/14) st. 1. propisuje: „ Ako je ovrha odgođena zato što su ovršenik ili treća osoba izjavili pravni lijek, odnosno izvanredno pravno sredstvo, odgoda traje do završetka postupka po tom lijeku, odnosno sredstvu.“
»Stavak 2. 5 „ Ako je ovrha odgođena zbog razloga iz članka 65. stavka 1. točke 9. ovoga Zakona, odgoda traje do donošenja odluke tijela, koje je ovlastila Vlada Republike Hrvatske....“
Temeljem svega opisanog, ovršenik temeljem odredbi Ovršnog zakona čl. 65 OZ-a st. 9. i 10., te temeljem odredbi čl. 19.j. i 19. k Izmjena i dopuna Zakona o potrošačkom kreditiranju, predlaže Naslovnom sudu da usvoji Prijedlog o odgodi ovrhe u cijelosti, te da temeljem gore označenih zakonskih odredbi donese
Rješenje:
Odgađa se ovrha u ovoj pravnoj stvari do pravomoćnog okončanja postupka radi utvrđenja ništetnosti ugovora o kreditu i radi utvrđenja ništetnosti javnobilježničkog akta.
U Zagrebu, _______________________ OVRŠENIK
______________________
TUŽBA RADI NIŠTETNOSTI UGOVORA O KREDITU SA NELEGALNIM AUSTRIJSKIM ZADRUGAMA (PRIMJER)
OPĆINSKI SUD U _________________
Mjesto i datum; ________________
Pravna stvar
Tužitelj: ____________________________________OIB:
___________
Tuženik: Posojilnica-Bank Bilčovs-HODIŠE-ŠKOFIČE,
Ludmannsdorf/Bilčovs33a
(Raiffaisen ili neka druga)
radi: ništavosti
T U Ž B A
Vrijednost spora u kn 3x
Tužitelji su lošeg imovnog stanja, blokiranih računa i
imovine, te bi platež troška postupka
predstavljalo otegotnu okolnost za svakodnevni život tužitelja, pa se slijedom
istog traži oslobađanje od plateža troškova postupka, a sve sukladno odredbi
članka 172. Zakona o parničnom postupku.
Dokaz. Potvrda koju će tužitelji dostaviti u spis
kod Naslovnog suda
I Tužitelj je sa
tuženikom sklopio ugovor o kreditu i to; Ugovor
o jednokratnom kreditu, broj stranke: ____________, broj konta _____________,
od ______________. godine na iznos od ________________ eur, uz kamatnu stopu od
_______ % godišnje. Prilog Ugovoru je Očitovanje- Solemnizacija broj OV-________ od
______________. godine ovjerena kod javnog bilježnika _____________, na temelju koje je založni dužnik ____________,
ovdje tužiteljica odobrila i upis založnog prava na nekretnine upisane u zemljišne knjige Općinskog suda u ________________
k.o. ___________________, z.k. ul. _____________k.č. br. ___________, u naravi ___________________________________________________veličine
_________________ m2, na adresi ____________________.
Dokaz; preslika ugovora s prilozima
Dokaz; preslika e-izvadka, preslika Solemnizacije o osiguranju tražbine
U svezi predmetnog tereta
tuženik je protiv Tužitelja pokrenuo
ovršni postupak pred Naslovnim sudom pod
poslovnim brojem Ovr – ______________radi ovrhe na opisanim
nekretninama, te kod FINE u _______________ broj OV-_____________ radi ovrhe na
svim žiro računima i tekućim računima na novčanim sredstvima.
U potvrdi izdanoj od strane austrijskog tijela FMA
tijela koje vrši nadzor austrijskog financijskog tržišta izdanoj dana 16. listopada 2013. g . jasno je iskazano da se na poslovanje
austrijskih kreditnih ustanova banaka na području Republike Hrvatske
primjenjuju odredbe zakona Republike Hrvatske.
Predmetni dopis bio je
upućen istom tijelu radi zadobijanja podataka u svezi poslovanja pravnih osoba
naziva Raiffeisenank i Raiffeisenlandsbank, uključujući i tuženika. Za jednu od
istih pravnih osoba dostavlja se i očitovanje HNB-a u kojem se objašnjava način
rada na području Republike Hrvatske. Naime, za obavljanje djelatnosti u ovom
slučaju davanja kredita bankovne poslove potrebna je suglasnost, dozvola za rad
izdana od HNB-a koja se daje na temelju zahtjeva i rada određenog broja godina
na području države iz koje dolazi podnositelj zahtjeva. Kao konačnica
predmetnog postupka prije samog obavljanja djelatnosti potrebno je osnovati
podružnicu.
Ukoliko se sagleda pravna
regulativa, potvrde HNB-a koje su se dostavile, te očitovanje austrijskog FMA-
daje se slijedeći zaključak;
Tuženik kao i pravne osobe/financijske ustanove
zajedničkog naziva Raiffeisenbank i Faiffeisenlandsbank u Republici Hrvatskoj
trebale su poslovati, obavljati djelatnost sukladno odredbama hrvatskih
propisa, a što je u ovom slučaju nadležna zakonska regulativa Zakon o bankama i
Zakon o kreditnim ustanovama, uz primjenu Zakona o deviznom poslovanju i Zakona
o zabrani i sprječavanju obavljanja neregistrirane djelatnosti. Budući da iste
nisu zadobile dozvolu niti su tražile dozvolu/suglasnost za obavljanje
poslovanja svoje djelatnosti u Republici Hrvatskoj, a sve kako bi mogle
osnovati podružnicu, iste su nesporno radile protuzakonito. Protuzakonitost, odnosno
postupanje suprotno odredbama zakona/propisa Republike Hrvatske uzrokuje
ništetnost samim time poništavanje predmetnih pravnih radnji, poslova ugovora,
itd, koje se prema sudskoj praksi, odlukama Ustavnog suda RH, ne samo da
smatraju neštetnima, već i nepostojećima, s obzirom na nedostatak pravnog
legitimiteta tuženika na području Republike Hrvatske, kao i na činjenicu da su
ugovori kod javnog bilježnika Branka Jakića, ovjereni i solemnizirani bez
prisusustva druge ugovorne strane.
Tuženik nije radio,
obavljao poslovnu djelatnost sukladno zakonima, te je uzrokovao ništetnost
ugovora i poslovanja. Slijedom istog, predmetna tužba na ništetnost je
osnovana, te je treba usvojiti uz obvezivanje tuženika na snošenje troškova
postupka.
Tužitelj je zatražio
usmeno zasebno od Hrvatske narodne banke potvrdu o tome je li tuženik imao
valjanu dozvolu za obavljanje djelatnosti u Republici Hrvatskoj, odnosno je li
isti ovlašten od strane Hrvatske narodne banke za obavljanje svoje djelatnosti
na području RH. Tužitelj je u posjedu potvrde, a koju dostavlja u privitku
tužbe koja je tražena za druge ugovornike ugovora sa tuženikom, temeljem koje
se izvješćuje od strane Hrvatske narodne banke da Hrvatska narodna banka nije
dala ovlaštenje tuženiku da obavlja djelatnost kreditnog poslovanja, niti je
isti tuženik tražio naknadno istu suglasnost.
Dokaz; preslika dopisa Hrvatske narodne banke
Potvrda Trgovačkog suda u Zagrebu
Stranke ovog postupka
sklopili su predmetni Ugovor o kreditu/zajmu. Predmetnim ugovorom regulirana su
i prava vjerovnika i dužnika iz kreditnog odnosa. Predmetnim ugovorom definiran
je kreditni odnos stranaka i to za davanje kredita koje je tuženik dao
tužitelju. Predmetni pravni posao kreditiranja sklapan je na području Republike
Hrvatske, ugovor je sklopljen pred hrvatskim javnim bilježnikom, primjena je
hrvatskog zakonodavstva i smatra se da ovdje tuženik profesionalno obavljao
određene bankovne poslove i to poslove davanja kredita.
Dokaz; saslušanje tužitelja, zz tuženika na adresi
tuženika, po potrebi i drugi svjedoci
Također je tuženik
kontinuirano duži niz godina davao kredite i obavljao kreditne poslove na
području Republike Hrvatske. Naime, tuženik je organizirano putem mreže
posrednika vršio davanje kredita i samim time kreditno poslovanje kao banka na
području Republike Hrvatske. Dakle, organizirano vršio prodaju svojih
proizvoda, nudeći ih, te potom sklapao poslove kredita na području Republike
Hrvatske.
Dakle, ugovor ima sve
elemente koji određuju da je predmetni ugovor sklopljen na području Republike
Hrvatske i da se na predmetni ugovor u cijelosti primjenjuju odredbe hrv. zakonodavstva.
Cjelokupni postupak zadobijanja kredita od dogovora, posredovanja, ovjere i
drugog vršio se na području Republike Hrvatske, pa je samim time i
posao/djelatnost bankovnog kreditiranja vršen na području Republike Hrvatske.
Tuženik je dakle obavljao POSLOVNU
DJELATNOST NA PODRUČJU REPUBLIKE HRVATSKE I TO POSLOVNU DJELATNOST IZ DOMENE
FINANCIJSKIH/BANKOVNIH POSLOVA, DAVANJA KREDITA.
Dakle, na predmetni posao
primjenjuju se i odredbe hrv. zakonodavstva koje određuju valjanost ovakovog
pravnog posla, ugovora o kreditu, javnobilježničkog akta i priloga. Sukladno
Lex specialis određivati će se i mogućost davanja kredita nekoj pravnoj osobi u
ovom slučaju tuženika.
Predmetno definiranje
obavljanja poslova banke određene su člankom 4. i 5. Zakona o bankama i to na
način kako se navodi u nastavku:
Bankovne usluge može
pružati;
1)
banka
koja od Hrvatske narodne banke dobije odobrenje za pružanje tih usluga,
2)
banka
države članice Europske unije iz članka 13. stavka 1. ovog Zakona koja u skladu
s ovim Zakonom osnuje podružnicu na području Republike Hrvatske ili koja je u
skladu s ovim Zakonom ovlaštena neposredno pružati bankovne usluge na području
Republike Hrvatske,
3)
podružnica
strane banke iz članka 13. stavka 2. ovog Zakona koja od Hrvatske narodne banke
dobije odobrenje za pružanje tih usluga na području Republike Hrvatske,
4)
štedna
banka koja od Hrvatske narodne banke dobije odobrenje za pružanje tih usluga
Bankovne usluge su
primanje novčanih depozita i odobravanje kredita i drugih plasmana iz tih
sredtava u svoje ime i za svoj račun, kao i izdavanje sredstava plaćanja u
obliku elektronskog novca.
Bankovne usluge smiju
pružati samo osobe koje su prije navedene i koje imaju dozvolu Hrvatske narodne
banke.
Banka je financijska
institucija koja je od Hrvatske narodne banke dobila odobrenje za rad i koja je
osnovana kao dioničko društvo sa sjedištem u Republici Hrvatskoj.
Banka i podružnica strane
banke, osim bankovnih usluga, može pružati i ostale financijske usluge, ako od
Hrvatske narodne banke dobije odobrenje za pružanje tih usluga i to:
-
kreditiranje, uključujući potrošačke kredite,
hipotekarne kredite, i financiranje komercijalnih poslova (uključujući
forfeiting),
Hrvatska narodna banka
izdaje banci, štednoj banci i podružnici strane banke odobrenje za rad.
Odobrenje za rad sadrži
odobrenje za pružanje bankovnih usluga.
Odobrenje za rad može
sadržavati i odobrenje za pružanje ostalih financijskih usluga.
Zakonom o deviznom poslovanju kojim je moguće
opisati protupravan rad i djelovanje tuženika na prostoru Republike Hrvatske,
sadržano u odredbama čl. 3., 7. 11, 55.
Nadalje, Zakon o zabrani
i spriječavanju obavljanja neregistrirane djelatnosti navodi;
I.
OPĆE ODREDBE
Članak 1.
(1)
Obavljanje neregistrirane djelatnosti je
zabranjeno.
Članak 3.
(1)
Pravna osoba
u smislu ovoga Zakona je: trgovačko društvo, zadruga, ustanova, odnosno druga
pravna osoba koja obavlja gospodarsku ili drugu djelatnost.
(2)
Fizička osoba
u smislu ovog Zakona je svaki pojedinac koji obavlja poslove koji spadaju u
djelatnosti slobodnog zanimanja, druge samostalne djelatnosti ili djelatnost
obra.
Članak 4.
Odredbe ovog Zakona odnose se i na pravnu i
fizičku osobu koja ima sjedište ili prebivalište izvan Republike Hrvatske, a
obavlja djelatnost na području Republike Hrvatske.
II.
OBAVLJANJE NEREGISTRIRANE DJELATNOSTI
Članak 5.
(1)
U smislu
ovoga Zakona obavljanjem neregistrirane djelatnosti smatraju se slijedeće
aktivnosti:
-
kad pravna
osoba obavlja djelatnost koja nije upisana u sudski registar ili drugi
odgovarajući registar.
-
Kad pravna osoba nema zakonom propisane akte o
ispunjavanju uvjeta za obavljanje registrirane djelatnosti
-
Kad fizička
osoba obavlja djelatnost koju nije registrirala kod nadležnog tijela ili
prijavila poreznim tijelima
-
Kad fizička
osoba nema zakonom propisane akte o ispunjavanju uvjeta za obavljanje
registrirane djelatnosti
-
Kad
pravna ili fizička osoba obavlja djelatnost unatoč zabrani obavljanja djelatnosti
Članak 6.
Pravna ili fizička osoba
koja omogući obavljanje neregistrirane djelatnosti iz članka 5. i 6. ovoga Zakona, jednoj ili većem broju osoba iz
članka 3. ovog Zakona sudionik je u obavljanju neregistrirane djelatnosti.
Tužitelj ističe – „da se
osporenim pojedinačnim aktima, ugovorima i javnobilježničkim aktima, grubo
vrijeđaju i ustavna prava tužitelja“. „U
Republici Hrvatskoj zakoni moraju biti u suglasnosti s Ustavom, a ostali
propisi i sa zakonom. Svatko je dužan držati se Ustava i prava i poštivati
pravni poredak Republike Hrvatske.“ (Član 5. Ustava RH).
Dakle, ukoliko se gleda
osnovni ugovor i poslovni odnos između stranaka ovog posla, tuženik je vršio
poslovanje bankovnih poslova na području Republike Hrvatske. Dakle, isti je postupao
kao banka na području Republike Hrvatske i kao rezultata rada davao je kredite,
isplaćivao iste, upisivao se u zemljišne knjige i sada provodi postupak naplate
svoje tražbine odnosno naplatu danog kredita.
Nesporno je dakle da je
tuženik poslovao kao banka na području Republike Hrvatske. Predmetna činjenica
je nesporna. Također je nesporno da je
isti trebao imati suglasnost i odobrenje Hrvatske narodne banke za obavljanje
predmetnih poslova kreditiranja na području Republike Hrvatske budući isto proizlazi
iz poslovanja ovrhovoditelja. Također je nesporno da je isti trebao imati i
otvorenu podružnicu na području Republike Hrvatske, a da isti to nije učinio.
Nesporno je da tuženik predmetnu dozvolu nema, odnosno da ju nije imao u
trenutku vršenja predmetnih poslova. Bez obzira što je novac bio uplaćivan iz
Republike Hrvatske i da su obrasci kredita dolazili iz Republike Austrije,
predmetni pravni posao vršen je na području Republike Hrvatske i smatra se da
je isti sklopljen i vršen na području Republike Hrvatske, pa se stoga treba
primjenjivati sve odredbe hrvatskih zakona, a oni određuju da upravo tuženik je
u obvezi zaprimiti predmetnu dozvolu, odnosno zatražiti je.
Takva odredba je jasna
jer upravo centralna banka štiti domaće bankovno tržište i njegove poslove kako
bi bio red i kontrola na domaćem financijskom tržištu. Puštanjem da svako može
doći na područje druge države bez dozvola za rad, dopušta se financijski nered,
nestabilnost domaćeg bankovnog tržišta i samim tim nesigurno financijsko
poslovanje uz vođenje parabankovnih sistema. Takav način poslovanja je strogo zabranjen
i mora biti kontroliran. Upravo gore citirani zakonski tekstovi i navedeni
članci zakona jasno ukazuju na navode tužitelja.
Ukoliko je točno, a isto
je nesporno, tuženik je protivno propisima Republike Hrvatske vršio poslovanje
bankovnih usluga.
Članak 322. Zakona o
obveznim odnosima navodi da je Ugovor koji je protivan Ustavu Republike
Hrvatske, prisilnim propisima ili moralu društva ništetan je. Budući da se
ovdje radi o kreditnom ugovoru isti mora biti u skladu s odredbama zakona koji
određuje sam posao kredita i načina rada.
Budući da za vrijeme
poslovanja tuženik nije imao odobrenje, dozvolu Hrvatske narodne banke za
davanje kreditana području Republike Hrvatske, niti je imao podružnicu upisanu
Sudski registrar Republike Hrvatske, istini nije ni mogao postupati, isti
ugovor je ništetan, odnosno iste ne polučuje učinak. Kako isti ne polučuje
učinak, tada ugovor po sili zakona nestaje, poništava se i to ex tunc, od dana
nastajanja. Samim time je i vođenje postupka od strane tuženika ništetno, kao i
ugovor, odnosno iste nema aktivno legitimaciju za vođenje ovršnog postupka, pa
slijedom istog cjelokupni ovršni postupak se vodi temeljem ništetnog ugovora, i
nepostojećeg javnobilježničkog akta (druga strana nije sudjelovala potpisu i
solemnizaciji ugovora). Samim time
tuženik nema aktivnu niti inu drugu legitimaciju za vođenje bilo kakvih ovršnih
postupaka na području Republike Hrvatske, na temelju ništetnih i nepostojećih,
protuzakonitih i protuustavnih akata, pa je samim time i ovrha broj OVR Ovr – ___________ i OVR-______________
u cijelosti ništetna. Ugovori i akti
koji su protivni Zakonu i Ustavu Republike Hrvatske, ništetni su ex tunc, tj. od dana njihovog
nastajanja, pa su samim time i ništetne sve kasnije provedene radnje koje se
temelje na takvim ništetnim i nepostojećim aktima.
Dokaz; potvrda HNB i potvrda Ministarstva
financija RH
Zakon o izmjeni i dopuni Zakona o potrošačkom kreditiranju (NN 102 od
22.rujna 2015.)
Slijedom rečenog ugovori
i akti protivni Zakonu i Ustavu Republike Hrvatske ne proizvode pravni
učinak. Nezakonite i neustavne akte niti
ne treba posebno utvrđivati ništetnim, isti su već ništetni činjenicom da su
sastavljeni izvan zakona i propisa RH, pa se dakle ni na koji način ne mogu
legalizirati i proglasiti valjanim, jer ono što nije po Zakonu i Ustavu RH,
niti ne postoji, i nema pravni učinak. (Ustavni sud RH).
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o potrošačkom kreditiranju (»Narodne
novine«, br. 75/09., 112/12., 143/13., 147/13., 9/15. i 78/15.) propisuje:
Čl. 19. j (1) Ako je ugovor o kreditu sklopio vjerovnik,
odnosno kreditni posrednik koji nema odobrenje za pružanje usluga potrošačkog
kreditiranja, odnosno za posredovanje pri potrošačkom kreditiranju, ugovor je
ništetan. Zakon je objavljen u Narodnim novinama broj 102 dana 22. rujna 2015. godine i stupio je na snagu dana 30. rujna 2015.
godine.
Člankom 19.k. istog
Zakona navedeno je „(1) Ako se radi ostvarenja tražbine iz
ugovora o kreditu s međunarodnim obilježjem vodi ovršni postupak protiv potrošača
koji je podnio tužbu radi utvrđenja ništetnosti, sud će, na prijedlog
ovršenika, odgoditi ovrhu do pravomoćnog okončanja postupka radi utvrđenja
ništetnosti, ne ispitujući postojanje drugih zakonom propisanih pretpostavki o
odgodi ovrhe na prijedlog ovršenika.
(2) U slučaju iz stavka 1. ovoga članka ovrhovoditelj ne može uvjetovati
odgodu ovrhe davanjem jamčevine.
(2)Prijedlog za odgodu
ovrhe prema ovom Zakonu potrošač kao ovršenik može zatražiti neovisno od toga
je li podnio prijedlog za odgodu ovrhe u ovršnom postupku koji je u tijeku na
dan stupanja na snagu ovoga Zakona.
Pravne osobe/financijske
ustanove sa sjedištem u Austriji pod skupnim nazivom Posojilnica i
Raiffaisenbank (zadruge) trebale su
poslovati, obavljati djelatnost sukladno odredbama hrvatskih propisa, a što je
u ovom slučaju nadležna zakonska regulativa Zakon o bankama i Zakon o kreditnim
ustanovama, uz primjenu Zakona o deviznom poslovanju i Zakona o zabrani i
sprječavanju obavljanja neregistrirane djelatnosti. Budući da isti nije zadobio
dozvolu niti je tražio
dozvolu/suglasnost za obavljanje poslovanja svoje djelatnosti u Republici
Hrvatskoj, a sve kako bi mogao osnovati podružnicu, isti je nesporno radio
protuzakonito. Protuzakonitost, odnosno postupanje suprotno odredbama zakona/propisa
Republike Hrvatske uzrokuje
ništetnost ex tunc, a samim time
poništavanje predmetnih pravnih radnji, ugovora, akata, itd, koje se prema sudskoj praksi,
odlukama Ustavnog suda RH, ne samo da smatraju ništetnima, već i nepostojećima,
s obzirom na nedostatak pravnog legitimiteta tuženika kao ovrhovoditelja na području Republike Hrvatske, kao i na
činjenicu da su ugovori kod javnog bilježnika ovjereni bez prisusustva druge
ugovorne strane i bez potrebne solemnizacije i nadovjere (legalizacije javnobilježničkog
akta sklopljenog sa stranom osobom).
Samim time tuženik nije
bio ovlašten, nije ovlašten, niti je aktivno legitimiran, provoditi ovrhu na području Republike
Hrvatske na temelju takvih ništetnih i nelegalnih javnobilježničkih akata koji prema
tome, po načelu legaliteta (bez Apostilla) nemaju niti svojstvo ovršnosti, tim više jer tužitelj
nije sa tuženikom načinio solemnizirani ugovor o kreditu, te isti nema
niti svojstvo ovršne isprave.
“. „U Republici Hrvatskoj zakoni moraju biti u suglasnosti
s Ustavom, a ostali propisi i sa zakonom. Svatko je dužan držati se Ustava i
prava i poštivati pravni poredak Republike Hrvatske.“ (Član 5. Ustava RH).“
Nadalje, iz priloženog ugovora o kreditu sklopljenog
između stranaka, vidljivo je da su stranke ugovorile osiguranje založnim pravom
na nekretninama upisanim u k.o. ________________ u zemljišnoknjižnom odjelu
Općinskog suda u _____________, a da su u očitovanju navedene nekretnine
određeno označene brojem zemljišnoknjižnog uloška, brojem zemljišnoknjižne čestice,
kulturom i izgrađenosti, te površinom kako su iste upisane u zemljišnim
knjigama. U obvezno-pravnom odnosu u vezi ponude i prihvata ponude za sklapanje
ugovora o osiguranju založnim pravom, ugovor o jednokratnom kreditu predstavlja ponudu tuženika kao založnog
vjerovnika za sklapanjem sporazuma o založno-pravnom osiguranju.
„Međutim, odredba Ugovora
o jednokratnom kreditu o instrumentima osiguranja, odnosno predmetnim
nekretninama nije određena na način kako je to predviđeno u čl. 10. st. 2.
Zakona o zemljišnim knjigama na način da sadrži oznake i podatke o katastarskom
broju i površini katastarskih čestica nekretnina, kako su ti podaci označeni u
zemljišnoj knjizi, niti sadrži određeno kalendarski utvrđeno vrijeme do kojeg
se i prihvat mora utvrditi javnobilježničkim aktom u smislu čl. 56. st. 2.
Zakona o javnom bilježništvu, pa prema ocjeni Općinskog suda u Koprinivnici,
takva odredba ne predstavlja ponudu u smislu čl. 56. st. 2. Zakona o javnom bilježništvu,
stoga Solemnizacja – Očitovanje koje
je Tužitelj ovjerio i solemnizirao kod
javnog bilježnika, ne predstavlja valjani ugovor o osiguranju založnim pravom
na nekretninama koji bi bio sklopljen u obliku javnobilježničkog akta, kako je
propisano u čl. 56. st. 2. Zakona o javnom bilježništvu. Zasnivanje založnog prava može se
provesti samo prema sporazumu vjerovnika
i dužnika sklopljenim u obliku javnobilježničkog akta ili solemnizirane
privatne isprave. “ (iz sudske prakse Općinskog suda u Koprivnici
o sličnom slučaju kreditiranja austrijskih zadruga).
Na ovakvu ništetnost po
službenoj dužnosti pazi sud koji vodi postupak. U postupku koji se vodio sud
koji je donio rješenje o ovrsi, pazi sud po službenoj dužnosti radi li se o
ništetnosti ili ne, odnosno je li banka-ovrhovoditelj imala predmetnu
suglasnost i samim time je li predmetni ugovor i akt, odnosno poslovanje koje
je određeno tim ugovorom u skladu sa propisima Republike Hrvatske. Ako tuženik nije imao, a iz priložene
isprave se jasno vidi da nije imao suglasnost, niti ju je tražio od strane HNB
koja mu mora odobriti poslovanje na području Republike Hrvatske, tada je ovakav
pravni posao ništetan i ne može se provoditi ovršni postupak, te je ovrha
nedopuštena.
Dokaz; preslika potvrde
HNB, Zakoni i Ustav RH
Dakle, isprava na temelju
koje je donešeno rješenje nije ovršna isprava/iz predmetnog razloga ništetnosti
posla i samim time ugovora, slijedom istog ništetna isprava i ništetni posao ne
mogu steći ovršnost, tuženik na temelju ništetnosti ne može tražiti ovrhu
predmetnim ugovorom i aktom, i na temelju pravnog posla koji nije legaliziran,
a kao posljedica toga nisu ispunjeni uvjeti, a to je valjanost posla na temelju
kojeg je provedena ovrha.
Sam javni bilježnik koji
je sačinio predmetnu ovršnu ispravu i izovjeravao svu potrebitu dokumentaciju,
bio je u obvezi provjeriti i utvrditi je li tuženik u posjedu predmetne
suglasnosti HNB-a odnosno je li od strane tuženika u Republici Hrvatskoj
osnovana podružnica. Također su i ovršni
sud, kao i FINA trebali u trenutku
pokretanja ovršnog postupka utvrditi postojanje predmetne potvrde/suglasnosti
budući je predmetna suglasnost osnov za valjanost, provedbu ovrhe. Sud i
javni bilježnik propustili su to učiniti.
Slijedom rečenog ugovori
i akti protivni Zakonu i Ustavu Republike Hrvatske ne proizvode pravni učinak,
niti mogu biti temelj i osnov ovršnog postupka, budući se ovršni postupak nije
smio niti voditi iz gore navedenih žalbenih razloga. Sud predmetne činjenice
treba uzeti u obzir po službenoj dužnosti. Nezakonite i neustavne akte niti ne
treba posebno utvrđivati ništetnim, isti su već ništetni činjenicom da su
sastavljeni izvan zakona i propisa RH, pa se dakle ni na koji način ne mogu
legalizirati i proglasiti valjanim, jer ono što nije po Zakonu i Ustavu RH,
niti ne postoji, i nema pravni učinak. (Ustavni sud RH).
Tužitelj također ističe
bitan procesni nedostatak u postupcima koje je vodio tuženik na području RH, a to je nedostatak međunarodne punomoći
opunomoćeniku koji zastupa tuženika u parničnim i ovršnim postupcima.
Sukladno Zakonu RH, kao i Zakonu o javnom bilježništvu, isprave koje nisu
potpisane na propisan način, ne polučuju pravni učinak, a radnje koje su
provedene po opunomoćeniku koji nema zakonom propisane isprave, nemaju pravnu
valjanost.
Dakle, kako je tuženik
vršio poslovanje davanja kredita bez valjanog odobrenja, odnosno isti je
poslovao protivno propisima Republike Hrvatske, sklapajući poslove kreditiranja
bez dozvole
Slijedom rečenog tužitelj
traži od naslovnog suda da donese slijedeću:
P R E S U D U
I.Utvrđuje se da su ništetne slijedeće isprave:
-
Ugovor o jednokratnom kreditu od ________________., broj stranke: _____________, broj konta ________________,
od _________________. godine na iznos od _____________ eur, uz kamatnu stopu od
_____________ % godišnje.
-
Javnobilježnički akt - Solemnizacija broj OV-_____________________ od __________
godine ovjerena kod javnog bilježnika _____________________,
_______
-
Suglasnost o zapljeni broj OV-_________________ od _______________
godine ovjerena kod javnog bilježnika __________________iz___________________
te se utvrđuje da su isti
bez učinka ex tunc.
II.Nalaže se zemljišno knjižnom odjelu Općinskog suda u ______________ brisanje upisanih tereta temeljem Solemnizacije-
Očitovanja i temeljem ugovora o kreditu
opisanih u točki I. Presude i to u roku
osam dana od dana pravomoćnosti ove presude i to nad nekretninama opisanim i
upisanim u zemljišnoj knjizi Općinskog suda u Zagrebu kao;
k.o. ____________________, z.k. ul. ______________k.č.
br. _______________, u naravi __________________________________________veličine
__________ m2, na adresi _________________.
III: Nalaže se FINI – Financijska agencija u _______________
oslobađanje zaplijenjenih sredstava temeljem Suglasnosti o zapljeni broj OV-___________________
od ____________. godine i obustava ovrhe temeljem isprava iz točke I Presude.
IV.Tuženik
je u obvezi nadoknaditi troškove ovog postupka u roku 15 dana pod prijetnjom
ovrhe.
U______________________________ TUŽITELJ/ICA
Pretplati se na:
Postovi (Atom)